Not everything that is labeled good for your health is actually good. Some expensive items sold in the market are not worth your money. Here are some edibles to be avoided.
CAUTION! Avoid these food items for good health
Smoked and Cured Meats
Despite being packed with artery clogging grease, cured meats have also been linked to cancer, high blood pressure, and migraines.
Blueberries
Most blueberry flavoured food items do not contain blueberries at all-they contain artificial flavour instead. It is advisable to buy blueberries separately and add them to a bowl of plain cereal for more health benefits.
Multi Grain Bread
Behind its seemingly healthy disguise sits the master of junk food. To avoid being fooled, check the list of ingredients to make sure that whole wheat is mentioned first. An even better option is to skip the bread and enjoy straight-up barley, brown rice, quinoa, or steel-cut oats.
Reduced fat peanut butter
Another ‘innocent’ food, reduced fat peanut butter has its fat removed and replaced with extra sugar to make it more appealing to the taste buds.
Gluten-free baked goods
Unless diagnosed with gluten intolerance, it is unnecessary to spend money of gluten free goods which can cost twice as much. They often contain more refined flours, artificial ingredients, and sugar than traditional baked goods.
Premium frozen fruit bars
Why splurge on these when you can make your own? To make four pops, add two cups of cut-up fruit, 1 tablespoon of sugar and 1 teaspoon lemon or lime juice into a blender. Cover and blend until smooth. You might wish to add 1 to 2 tablespoons of water so the final mix is a thick slush. Pour into 4-ounce pop moulds or paper cups, insert sticks, and freeze until solid.
Energy or protein bars
Consumers may feel proud of themselves for grabbing one of these instead of a candy bar. Truth is they can have very high fat and sugar contents and are often as caloric as a regular candy bar in addition to being two to three times more expensive than a candy bar.
Bottled Water
As well as being damaging to the pocket, it is also damaging to the environment as it takes a lot of fossil fuel to produce and ship the bottles. A good option is to buy jugs of distilled or 'nursery' water at big discount stores which usually cost between 79 cents and 99 cents for 1 gallon.